Rodzinny Dom Kultury Pokoju powstał jako kontynuacja Dni Pokoju realizowanych w Dąbrówce - organizowanego od kilku lat festiwalu.
Wszystko to jest efektem współpracy całej mojej rodziny z lokalną społecznością, a ideą całego przedsięwzięcia jest szerzenie kultury dobra poprzez odbieranie przestrzeni dla tego, co złe. Drewniane konstrukcje Domu Kultury Pokoju są przestrzenią dla wielu inspirujących wydarzeń, takich jak koncerty, warsztaty, wspólne dyskusje i gotowanie. Dzięki temu istnieje możliwość obcowania z wyjątkową sztuką i inspirującymi ludźmi - i właśnie w ten sposób możliwe jest szerzenie kultury pokoju. Ponadto działalność tego miejsca sprowadza się do wprowadzania rozmaitych technologii przyjaznych środowisku i życiu w zgodzie z otaczającą nas naturą. Cisza, muzyka, taniec, rytm, współdziałanie i uczenie się nawzajem nowych umiejętności i sposobów wyrażania siebie - tak w skrócie można przedstawić działalność Domu Kultury Pokoju.
Ostatnimi dużymi wydarzeniami realizowanymi w ramach Rodzinnego Domu Kultury Pokoju była Sobota dla Klimatu oraz Szkoła Miłości. Sobota dla Klimatu miała miejsce 19 października 2019 roku i podczas tego spotkania omawialiśmy to, co każdy z nas może zrobić dla naszej planety. Ważnym elementem projektu była wymiana przyniesionych przez uczestników spotkania przedmiotów, którymi można było się wymienić. Szkoła Miłości była natomiast kolejnym z cyklicznych, kameralnych spotkań dotyczących zarządzania emocjami. Ponadto w ramach spotkań czwartkowych zapraszaliśmy dzieci z rodzicami, dając im możliwość obcowania z muzyką. Dzieci miały możliwość poznania rozmaitych instrumentów i doświadczania procesu generowania w nich dźwięku. To nie koniec aktywności muzycznej - w Domu Kultury Pokoju nagrana została płyta zespołu Majeranki. Ponadto całkiem niedawno odbył się koncert online, który miał miejsce 7 października tego roku. Pandemia pokrzyżowała nieco plany mojej żony Nicole, która zaplanowała premierę swojej książki o Efektywnych Mikroorganizmach.
Od tego czasu pandemia mocno pokrzyżowała nam plany i nie mieliśmy możliwości zrealizować innych planów. Nie oznacza to, że nie patrzymy z optymizmem w przyszłość. Na pewno chcielibyśmy kontynuować spotkania z cyklu Szkoły Miłości, a także czwartkowe muzykowanie z dziećmi. Ponadto świetnie spożytkowaliśmy ten trudny czas, gdy działalność Domu Kultury Pokoju była ograniczona. Zadbaliśmy o wykończenie wnętrz, postawiliśmy przegrodę dzielącą Dom na dwie części, ponadto położyliśmy drewnianą podłogę, dzięki czemu wszelkie aktywności ruchowe realizowane w Domu Kultury Pokoju będą bardziej komfortowe. W planach jest jeszcze kilka innych prac wykończeniowych.
Tworząc Dom Kultury Pokoju towarzyszyła mi wizja wielopokoleniowego działania tego miejsca, co oznacza długotrwałą działalność tej placówki.
Oczywiste jest zatem, że krótkotrwała przerwa narzucona przez pandemię nie zaburzy w żaden sposób funkcjonowania tego ważnego dla mnie miejsca. Jestem pełen planów na przyszłość i zachęcam wszystkich do tego, aby śledzić informacje dotyczące działalności Domu Kultury Pokoju.