Herbata konopna to nic innego, jak ręcznie zbierany i przygotowywany susz
Herbaty mogą być przygotowywane z różnych części konopi. Najbardziej oczywiste jest wykorzystanie zdrowych, dojrzałych listków konopnych. Ale to nie koniec możliwości. Napar z liści konopi wzbogacić można dodatkiem niedojrzałych nasionek konopi, które wyodrębniam podczas produkcji łuskanej pestki konopnej. Ponadto herbatka może być wykorzystana także całe dojrzałe partie szczytowe konopi. Eksperymentuję również z fermentowaniem listków konopi, co pozwala uzyskać ciekawe, nowe aromaty dla herbatki.
Produkcja herbaty konopnej CBD w naszym gospodarstwie rozpoczyna się od zebrania odpowiednich listków. Wybierane są jedynie liście dojrzałych konopi, duże i zdrowe. Liście są następnie suszone, a niekiedy część z nich poddawana jest fermentacji. Wysuszone liście mogą być w całości wykorzystane do przyrządzenia naparu, można także pokruszyć susz konopny.
Parzenie herbaty konopnej to nic nowego - suszone liście należy zalać wrzątkiem i zaparzać przez kilka minut
Warto trochę poeksperymentować także z innymi temperaturami wody. Tak jak w przypadku zielonej herbaty, temperatura wody oraz czas parzenia naparu mogą wpływać na pojawienie się różnorodnych efektów oraz walorów smakowych. Herbata konopna może zadziałać pobudzająco lub wyciszająco. Herbatę można także gotować w garnuszku, co pozwala uzyskać naprawdę mocny napar o bardzo wyrazistym smaku.
Jakie są najbardziej przeze mnie polecane sposoby picia herbaty konopnej CBD?
- Doskonale komponuje się z dodatkiem płatków kwiatów, np. bergamotką.
- Napar z konopi świetnie komponuje się z mlekiem kokosowym lub własnoręcznie robionym mlekiem konopnym.