Flawonoidy to związki aktywne konopi, występujące bardzo licznie w roślinach konopi. W przeciwieństwie do terpenów i kannabinoidów, które znajdują się głównie w trichomach pokrywających pąki konopi, flawonoidy są obecne w innych częściach rośliny. Obejmuje to łodygi, liście i nasiona rośliny.
Konopie stanowią doskonałe źródło flawonoidów, w tym takich unikatowych związków jak kannaflawina A, B i C czy witeksyna charakterystyczna wyłącznie dla tego gatunku roślin, a także takich flawonoidów jak:
- kwercetyna
- apigenina
- beta - sitosterol
- sylimarina
- luteolina
Flawonoidy i terpenoidy to prawdziwe bogactwo antyoksydantów w konopiach, odpowiedzialne za wysoka aktywność przeciwutleniającą konopi. Konopie mają wysoki wskaźnik ORAC, wynoszący 5300, co świadczy o tym, że mogą neutralizować ogromne ilości wolnych rodników. Wszystkie flawonoidy chronią organizm człowieka przed wolnymi rodnikami - cząsteczkami, na działanie których narażeni jesteśmy stale. Wolne rodniki mogą uszkadzać białka, lipidy i DNA, co prowadzi do postępującej degradacji komórek, narządów i układów. To właśnie wolne rodniki są odpowiedzialne za przyspieszenie procesów starzenia, a także rozwój wielu chorób - stanów zapalnych, zmian zwyrodnieniowych, zawału, udaru, a nawet nowotworów. Flawonoidy wychwytują wolne rodniki, ograniczają ich powstawanie w komórkach, a także zapewniają stabilność innych antyoksydantów,takich jak witamina C czy E. Kolejna ceniona właściwość flawonoidów to działanie modulujące układ odpornościowy - związki te mogą wykazywać aktywność przeciwzapalną, a także przeciwalergiczną.
Coraz więcej mówi się o roli flawonoidów w profilaktyce takich chorób przewlekłych jak:
- nowotwory
- choroby sercowo - naczyniowe
- cukrzyca
- zmiany neurologiczne
- reumatyzm
Warto jeszcze przyjrzeć się wspomnianym przed chwilą flawonoidom, które występują wyłącznie w konopiach. Kannaflawina oraz witeksyna to flawonoidy, które w kilku badaniach klinicznych przedstawione zostały jako potencjalne substancje o działaniu antynowotworowym.
Wiele chorób przewlekłych pojawia się w konsekwencji działania wolnych rodników, które sieją w naszym organizmie prawdziwe spustoszenie. Flawonoidy konopne, które w przeważającej większości są wchłaniane do organizmu w postaci niezmienionej, wykazują wysoką aktywność biologiczną. Co to dla nas oznacza? Że możemy stawić czoła wolnym rodnikom, czyli podstępnym cząsteczkom niszczącym wszystko, co spotkają na swojej drodze. Ja przez wiele lat narażony byłem szczególnie na ich działanie - mowa o trwającym 50 lat nałogu nikotynowym. Palenie papierosów wpłynęło negatywnie nie tylko na moje płuca, ale także cały organizm. I wiem, że właśnie dzięki wysokiej zawartości flawonoidów, a także protein czy witamin konopie postawiły mnie na nogi.
Flawonoidy to składniki diety, które powinniśmy dostarczać codziennie. Pamiętamy o witaminach i mikroelementach, znamy zapotrzebowanie na te związki, wiemy, jakie są skutki niedoboru. Jednak przywiązujemy zbyt małą uwagę flawonoidom. Na szczęście wystarczy sięgnąć po produkty konopne, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych flawonoidów.