Na przestrzeni kolejnych setek lat tkaniny konopne produkowane były na umiarkowaną skalę - rolnicy uprawiający konopie wykorzystywali roślinę m. in. do produkcji odzieży na własne potrzeby. Z konopi produkowane były niezwykłe liny i żagle, które znajdowały zastosowanie na okrętach. Takie wytrzymałe liny konopne doceniali m. in. Wikingowie, tekstyliów konopnych nie brakowało także na okrętach Krzysztofa kolumba, którymi wielki odkrywca dotarł na kontynent amerykański.
Konopie to miękkie włókno łykowe z łodygi rośliny, podobnie jak len czy juta. Włókna roślin konopi mają od trzech do dwunastu stóp długości i składają się z wiązek włókien komórkowych. Sama roślina, Cannabis sativa, jest odporna i może być uprawiana w większości miejsc i klimatów na całym świecie i wymaga umiarkowanej ilości wody. Chociaż konopie nie są tak miękkie jak bawełna, są mocniejsze niż inne materiały celulozowe, takie jak len i bardziej chłonne niż bawełna. Ze względu na gruboziarniste i twarde właściwości konopi musi być roszona - poddawana procesowi, w którym włókna są rozkładane mikrobiologicznie lub chemicznie. Dzięki temu rozkładane są pektyny, które łączą włókna łykowe z zdrewniałą wewnętrzną częścią łodygi. Naturalne roszenie można przeprowadzić po prostu pozwalając ściętym łodygom leżeć na wilgotnych polach przez kilka tygodni lub umieszczając je pod bieżącą wodą. Proces oddzielania włókien łykowych od łodyg jest czasochłonny - łodyga jest oczyszczana z włókna przez tarcie (bicie), a włókno jest dodatkowo uszlachetniane przez czesanie (czesanie). Zatem procesy roszenia, oddzielania i czyszczenia są długotrwałe i kosztowne w porównaniu z innymi włóknami naturalnymi.
Wszystko zmieniło się wraz z opatentowaniem technologii pozwalających na masową produkcję tkanin konopnych
Podobno pierwsze modele jeansów wyprodukowane przez Levi Straussa wykonane były właśnie z konopi. Jednak niedługo potem uprawy konopi zaczęły być uznawane za nielegalne, co mocno ograniczyło wykorzystanie konopi jako surowca do produkcji tkanin.
W ostatnich latach sytuacja mocno się zmieniła. Dzięki możliwości upraw konopi przemysłowych, tekstylny rynek konopny ma się coraz lepiej. Współczesne metody produkcji konopi są ściśle związane z tradycyjnymi metodami, ale są wykonywane w znacznie bardziej efektywny sposób, z wynalezieniem bardziej efektywnego nowoczesnego sprzętu. Podstawowe zasady się nie zmieniają, a poszczególne etapy obejmują uprawę konopi, rozbicie łodyg, oddzielenie włókna, a następnie jego przetworzenie do tkaniny.
Z czego wynika popularność materiałów konopnych? Po przetworzeniu na tkaninę konopie mają podobną teksturę do bawełny, ale również przypominają płótno. Tkanina konopna nie jest podatna na kurczenie się i jest bardzo odporna na mechacenie. Ponieważ włókna z tej rośliny są długie i mocne, tkanina konopna jest bardzo miękka, ale jest również bardzo trwała; podczas gdy typowa bawełniana koszulka wytrzymuje co najwyżej 10 lat, koszulka z konopi może wytrzymać w tym czasie dwukrotnie lub trzykrotnie. Niektóre szacunki sugerują, że tkanina konopna jest trzy razy mocniejsza niż tkanina bawełniana. Ponadto konopie to lekka tkanina, co oznacza, że jest wysoce oddychająca, a także skutecznie ułatwia odprowadzanie wilgoci ze skóry do atmosfery, dzięki czemu idealnie sprawdza się w gorącym klimacie. Tego typu tkaniny łatwo się farbuje i są one wysoce odporne na pleśń i potencjalnie szkodliwe drobnoustroje.
Tkanina konopna zmiękcza się z każdym praniem, a jej włókna nie niszczą się nawet po dziesiątkach prań. Ponieważ produkcja organicznego materiału konopnego w sposób zrównoważony jest również stosunkowo łatwa, tkanina ta jest praktycznie idealna na odzież. Obecnie największym producentem tekstyliów konopnych są Chiny.