Historia konopi w przemyśle tekstylnym

Historia konopi w przemyśle tekstylnym

Konopie od tysięcy lat wykorzystywane są w bardzo wszechstronny sposób - a jednym z zastosowań jest wykorzystanie ich w przemyśle tekstylnym. Pierwsze wzmianki o tkaninach konopnych pochodzą z okresu 8000 lat p. n. e. - archeolodzy odnaleźli na terenie Iraku tkaniny wykonane z konopi, datowane właśnie na ten okres. W 2700 roku p. n. e. chiński cesarz Shen Nung zachwalał właściwości tkanin konopnych i zachęcał poddanych do ich tkania. 

Na przestrzeni kolejnych setek lat tkaniny konopne produkowane były na umiarkowaną skalę - rolnicy uprawiający konopie wykorzystywali roślinę m. in. do produkcji odzieży na własne potrzeby. Z konopi produkowane były niezwykłe liny i żagle, które znajdowały zastosowanie na okrętach. Takie wytrzymałe liny konopne doceniali m. in. Wikingowie, tekstyliów konopnych nie brakowało także na okrętach Krzysztofa kolumba, którymi wielki odkrywca dotarł na kontynent amerykański.

Konopie to miękkie włókno łykowe z łodygi rośliny, podobnie jak len czy juta. Włókna roślin konopi mają od trzech do dwunastu stóp długości i składają się z wiązek włókien komórkowych. Sama roślina, Cannabis sativa, jest odporna i może być uprawiana w większości miejsc i klimatów na całym świecie i wymaga umiarkowanej ilości wody. Chociaż konopie nie są tak miękkie jak bawełna, są mocniejsze niż inne materiały celulozowe, takie jak len i bardziej chłonne niż bawełna. Ze względu na gruboziarniste i twarde właściwości konopi musi być roszona - poddawana procesowi, w którym włókna są rozkładane mikrobiologicznie lub chemicznie. Dzięki temu rozkładane są pektyny, które łączą włókna łykowe z zdrewniałą wewnętrzną częścią łodygi. Naturalne roszenie można przeprowadzić po prostu pozwalając ściętym łodygom leżeć na wilgotnych polach przez kilka tygodni lub umieszczając je pod bieżącą wodą. Proces oddzielania włókien łykowych od łodyg jest czasochłonny - łodyga jest oczyszczana z włókna przez tarcie (bicie), a włókno jest dodatkowo uszlachetniane przez czesanie (czesanie). Zatem procesy roszenia, oddzielania i czyszczenia są długotrwałe i kosztowne w porównaniu z innymi włóknami naturalnymi.

Wszystko zmieniło się wraz z opatentowaniem technologii pozwalających na masową produkcję tkanin konopnych

Podobno pierwsze modele jeansów wyprodukowane przez Levi Straussa wykonane były właśnie z konopi. Jednak niedługo potem uprawy konopi zaczęły być uznawane za nielegalne, co mocno ograniczyło wykorzystanie konopi jako surowca do produkcji tkanin.

W ostatnich latach sytuacja mocno się zmieniła. Dzięki możliwości upraw konopi przemysłowych, tekstylny rynek konopny ma się coraz lepiej. Współczesne metody produkcji konopi są ściśle związane z tradycyjnymi metodami, ale są wykonywane w znacznie bardziej efektywny sposób, z wynalezieniem bardziej efektywnego nowoczesnego sprzętu. Podstawowe zasady się nie zmieniają, a poszczególne etapy obejmują uprawę konopi, rozbicie łodyg, oddzielenie włókna, a następnie jego przetworzenie do tkaniny.

Z czego wynika popularność materiałów konopnych? Po przetworzeniu na tkaninę konopie mają podobną teksturę do bawełny, ale również przypominają płótno. Tkanina konopna nie jest podatna na kurczenie się i jest bardzo odporna na mechacenie. Ponieważ włókna z tej rośliny są długie i mocne, tkanina konopna jest bardzo miękka, ale jest również bardzo trwała; podczas gdy typowa bawełniana koszulka wytrzymuje co najwyżej 10 lat, koszulka z konopi może wytrzymać w tym czasie dwukrotnie lub trzykrotnie. Niektóre szacunki sugerują, że tkanina konopna jest trzy razy mocniejsza niż tkanina bawełniana. Ponadto konopie to lekka tkanina, co oznacza, że jest wysoce oddychająca, a także skutecznie ułatwia odprowadzanie wilgoci ze skóry do atmosfery, dzięki czemu idealnie sprawdza się w gorącym klimacie. Tego typu tkaniny łatwo się farbuje i są one wysoce odporne na pleśń i potencjalnie szkodliwe drobnoustroje.

Tkanina konopna zmiękcza się z każdym praniem, a jej włókna nie niszczą się nawet po dziesiątkach prań. Ponieważ produkcja organicznego materiału konopnego w sposób zrównoważony jest również stosunkowo łatwa, tkanina ta jest praktycznie idealna na odzież. Obecnie największym producentem tekstyliów konopnych są Chiny.

Skontaktuj się ze mną

 

Pestkowy Kolektyw pracuje od godziny 8:00 do 20:00

tel: +48 (81) 756-70-12
tel: +48 506-150-089
adres e-mail: slomaslo2@o2.pl

AKTUALNOŚCI slider

Poznaj moją historię i zobacz, jak trafiłem na produkty konopne

Cześć, jestem Słoma i chciałbym podzielić się z Tobą moją historią. Wiele osób zna mnie jako muzyka, jednak mało kto miał okazję usłyszeć moją historię fascynacji konopiami i ich zastosowaniem prozdrowotnym. Mam nadzieję, że dzieląc się moją - mam nadzieję inspirującą - historią o powracaniu do zdrowia i utrzymaniu doskonałej kondycji na nienagannym poziomie, wskażę choć kilku osobom drogę do oczekiwanej regeneracji organizmu.

Poznaj mój samowystarczalny pestkowy kolektyw – czyli kto pracuje wokół konopi

W tym artykule przedstawię sylwetki osób zaangażowanych w realizowanie mojego projektu konopnego. Pestkowy kolektyw Słomy to ludzie, których łączą wspólne pasje, a także realizowanie misji pozyskiwania dóbr konopnych. To także ludzie dzielący zamiłowanie do ekologicznego trybu życia, którym bliska jest idea suwerenności żywieniowej.

Poniżej znajdziesz opisy produktów, które wytwarzam w moim gospodarstwie. Pamiętaj te produkty nie stoją u mnie na półce. Możesz być pewien, że dostajesz produkty najwyższej jakości ponieważ ja wytwarzam je na zamówienie, tak aby odbiorca otrzymał maksymalnie świeży produkt. Jeśli jesteś zainteresowany dowolną ilością produktu, napisz do mnie. Wysyłki realizujemy trzy razy w tygodniu.

Każdy, kto ma okazję mnie poznać, dostrzega we mnie człowieka ciekawego świata i pełnego pasji. Od kilkudziesięciu lat moją ogromną pasją jest muzyka - pasję tą realizuję grając koncerty, komponując, nagrywając albumy. Mam także wiele innych zainteresowań, jestem człowiekiem aktywnym. Jak każdy czerpiący garściami z życia człowiek nie lubię, gdy mój organizm niedomaga. Niestety - mnie także dotykały rozmaite dolegliwości, a najpoważniejszego kryzysu zdrowotnego doświadczyłem, gdy rzuciłem palenie po 50 latach nałogu. Oczywiście wiem, że to była doskonała decyzja, jednak mój organizm doświadczył pogorszenia formy. Moje płuca miały znacznie zmniejszoną objętość, co w połączeniu z nadprodukcją śluzu powodowało duszności i osłabienie.

Nie ukrywam się za wielką korporacją, która tworzy produkty konopne

Osoby poszukujące produktów konopnych trafiają na liczne serwisy i strony internetowe. W przeważającej większości są to podobne oferty - duże korporacje, zagraniczne produkty, firmy nie koncentrujące się wyłącznie na konopiach, oferujące bardzo zróżnicowane produkty. Trafiasz na moją stronę i.... może zaświtać Ci myśl, że to kolejna taka „masowa” inicjatywa, której twarzą został jakiś charakterystyczny, oryginalny facet, czyli ja. Na szczęście jesteś w błędzie!

Ta strona internetowa jest przekazem moich myśli i doświadczeń

Cześć, w tym tekście chciałem wyjaśnić kwestię tego, skąd wzięła się ta strona i cały projekt. Postanowiłem założyć stronę internetową, która służy wyłącznie przekazaniu mojej wiedzy i doświadczenia dotyczącego produkowanych przeze mnie produktów konopnych. Jestem osobą aktywną, otwartą na ludzi, towarzyską i rozmowną - mam zatem wiele do przekazania. Wraz z grupą zaufanych znajomych ubieramy moje myśli w słowa, starając się dostarczyć Ci czytelne, zrozumiałe teksty. Dzięki temu na stronie zawsze znajdziesz wiarygodne, a jednocześnie przyjazne każdemu czytelnikowi treści.