Historia wykorzystania konopi w przemyśle papierniczym

Historia wykorzystania konopi w przemyśle papierniczym

Odkrycie papieru to jeden z najważniejszych przełomów w dziejach ludzkości. Dzięki temu możliwe stało się utrwalanie wszelkich informacji i przechowywanie ich dla przyszłych pokoleń. Mało kto wie, że konopie miały ogromny udział w produkcji papieru, a potem - rozwoju nowoczesnego przemysłu papierniczego.

Historia przemysłu konopnego sięga czasów starożytnych - kilkaset lat przed naszą erą Chińczycy rozpoczęli produkcję papieru konopnego. Jak to zrobili? Kruszyli włókna konopne wyizolowane z łodyg rośliny, mieszali włókna z korą i dodawali wody. Bardzo szybko Chiny stały się największym światowym producentem papieru konopnego, a jednocześnie - bardzo chroniły swojego odkrycia. Przez kilka wieków Chińczycy nie zdradzali sposobu produkcji papieru konopnego. W 770 roku powstała prawdopodobnie pierwsza książka na papierze konopnym - mowa o chińskim dziele Dherani.

W 1150 roku Muzułmanie wprowadzili konopie do Europy, co bardzo szybko przełożyło się na rozpowszechnienie papieru konopnego

W tym okresie w Alicante powstała pierwsza europejska papiernia. Europejscy mnisi ręcznie kopiowali święte pisma na papierze konopnym. Az do czasu wielkiego odkrycia - druku. Chyba każdy wie, że pierwszą drukowaną książką była Biblia Guttenberga. Niewiele mówi się natomiast o tym, że ta jedna z najdroższych książek w historii świata wykonana została z papieru konopnego. Książka ta powstała w 1450 roku i wydana została na wytrzymałym papierze konopnym. Papier produkowany był z twardej, wewnętrznej części łodygi konopnej.

Papier konopny był niezwykle popularny na całym świecie - produkowano z niego banknoty, znaczki pocztowe, książki. Benjamin Franklin produkował papier konopny do dystrybucji. Pierwsze dwa projekty Deklaracji Niepodległości napisane zostały właśnie na papierze konopnym. I tak aż do XIX wieku, gdy opracowano technologię produkcji papieru z masy drzewnej. Produkcja papieru z drewna wydawała się bardziej problematyczna. Po pierwsze - suszone konopie mają około 57% celulozy (główny składnik w papierze), w porównaniu do około 40-50% w drewnie. Konopie mają również tę zaletę, że zawiera niższą zawartość ligniny: konopie zawierają tylko 5-24% ligniny przeciwko 20-35% znalezionej w drewnie. Lignina ta musi być usunięta chemicznie, a drewno wymaga większego wykorzystania chemikaliów w tym procesie. Jednak industrializacja przemysłu drzewnego i doskonała dostępność drewna przyczyniły się do tego, że produkcja papieru konopnego traciła na znaczeniu.

Do ostatecznego upadku konopnego przemysłu papierniczego przyczynił się ten sam człowiek, który maczał palce w delegalizacji konopi

To William Hearst, który posiadał ogromne zasoby leśne i był potentatem prasowym. Hearst obawiał się, że konopie mogą zagrozić jego interesom. Uprawy drzew są bardzo czasochłonne, a uprawy konopi mogą zbierane być już po kilku miesiącach. Ponadto konopie zawierają mniej ligniny i wyższą zawartość celulozy, przez co są bardziej opłacalne niż drewno. Hearst rozpoczął kłamliwą kampanię dezinformacyjną, mającą na celu zdyskredytowanie konopi. Jego anty - konopna propaganda realizowana była przede wszystkim na łamach należących do niego tytułów prasowych. To właśnie Hearst spopularyzował pojęcie „marihuana”, wiążąc w ten sposób konopie z psychogennym działaniem oraz podbijając to wszystko mieszanką rasistowskich haseł. Wówczas Ameryka borykała się z napływem Meksykanów i Hearst przedstawiał w negatywnym świetle zarówno imigrantów, jak i używane przez nich konopie. Ostatecznie - uprawy konopi stały się nielegalne, co w oczywisty sposób przełożyło się na upadek papiernictwa konopnego.

Obecnie historia zatacza krąg. W dobie ekologicznego spustoszenia planety oraz ubywających zasobów drzewnych, papier konopny z powrotem staje się doskonałą alternatywą dla tradycyjnego papieru. Być może w przyszłości papier konopny znów wróci do łask i stanie się dominującą produkcją papieru na świecie.

Skontaktuj się ze mną

 

Pestkowy Kolektyw pracuje od godziny 8:00 do 20:00

tel: +48 (81) 756-70-12
tel: +48 506-150-089
adres e-mail: slomaslo2@o2.pl

AKTUALNOŚCI slider

Poznaj moją historię i zobacz, jak trafiłem na produkty konopne

Cześć, jestem Słoma i chciałbym podzielić się z Tobą moją historią. Wiele osób zna mnie jako muzyka, jednak mało kto miał okazję usłyszeć moją historię fascynacji konopiami i ich zastosowaniem prozdrowotnym. Mam nadzieję, że dzieląc się moją - mam nadzieję inspirującą - historią o powracaniu do zdrowia i utrzymaniu doskonałej kondycji na nienagannym poziomie, wskażę choć kilku osobom drogę do oczekiwanej regeneracji organizmu.

Poznaj mój samowystarczalny pestkowy kolektyw – czyli kto pracuje wokół konopi

W tym artykule przedstawię sylwetki osób zaangażowanych w realizowanie mojego projektu konopnego. Pestkowy kolektyw Słomy to ludzie, których łączą wspólne pasje, a także realizowanie misji pozyskiwania dóbr konopnych. To także ludzie dzielący zamiłowanie do ekologicznego trybu życia, którym bliska jest idea suwerenności żywieniowej.

Poniżej znajdziesz opisy produktów, które wytwarzam w moim gospodarstwie. Pamiętaj te produkty nie stoją u mnie na półce. Możesz być pewien, że dostajesz produkty najwyższej jakości ponieważ ja wytwarzam je na zamówienie, tak aby odbiorca otrzymał maksymalnie świeży produkt. Jeśli jesteś zainteresowany dowolną ilością produktu, napisz do mnie. Wysyłki realizujemy trzy razy w tygodniu.

Każdy, kto ma okazję mnie poznać, dostrzega we mnie człowieka ciekawego świata i pełnego pasji. Od kilkudziesięciu lat moją ogromną pasją jest muzyka - pasję tą realizuję grając koncerty, komponując, nagrywając albumy. Mam także wiele innych zainteresowań, jestem człowiekiem aktywnym. Jak każdy czerpiący garściami z życia człowiek nie lubię, gdy mój organizm niedomaga. Niestety - mnie także dotykały rozmaite dolegliwości, a najpoważniejszego kryzysu zdrowotnego doświadczyłem, gdy rzuciłem palenie po 50 latach nałogu. Oczywiście wiem, że to była doskonała decyzja, jednak mój organizm doświadczył pogorszenia formy. Moje płuca miały znacznie zmniejszoną objętość, co w połączeniu z nadprodukcją śluzu powodowało duszności i osłabienie.

Nie ukrywam się za wielką korporacją, która tworzy produkty konopne

Osoby poszukujące produktów konopnych trafiają na liczne serwisy i strony internetowe. W przeważającej większości są to podobne oferty - duże korporacje, zagraniczne produkty, firmy nie koncentrujące się wyłącznie na konopiach, oferujące bardzo zróżnicowane produkty. Trafiasz na moją stronę i.... może zaświtać Ci myśl, że to kolejna taka „masowa” inicjatywa, której twarzą został jakiś charakterystyczny, oryginalny facet, czyli ja. Na szczęście jesteś w błędzie!

Ta strona internetowa jest przekazem moich myśli i doświadczeń

Cześć, w tym tekście chciałem wyjaśnić kwestię tego, skąd wzięła się ta strona i cały projekt. Postanowiłem założyć stronę internetową, która służy wyłącznie przekazaniu mojej wiedzy i doświadczenia dotyczącego produkowanych przeze mnie produktów konopnych. Jestem osobą aktywną, otwartą na ludzi, towarzyską i rozmowną - mam zatem wiele do przekazania. Wraz z grupą zaufanych znajomych ubieramy moje myśli w słowa, starając się dostarczyć Ci czytelne, zrozumiałe teksty. Dzięki temu na stronie zawsze znajdziesz wiarygodne, a jednocześnie przyjazne każdemu czytelnikowi treści.